Somerville Gaudy 2019 – Attending

Please find below a list of those attending this year’s Gaudy

1970
Ann Barlow (Jones  BA Mathematics)
Elizabeth Clough (  BA Modern History)
Mary Gormally (Geach  BA Psychology, Philosophy and Physiology)
Gillian Greenwood (  BA English)
Jane Henderson (  BA Psychology, Philosophy and Physiology)
Wendy Holmes (Beswick  BA Jurisprudence)
Ruth Jolly (Foote  BA Modern Languages (FRE and GER))
Sabina Lovibond (  BA Literae Humaniores)
Mary MacRobert (  BA Modern Languages (RUS))
Hannah Mortimer (Robinson  BA Experimental Psychology)
Nneka Okeke (Osakwe  BA Zoology)
Jenny Spurgeon (Paul  BA Zoology)

1971
Santha Bhattacharji (  BA English Language and Literature)
Jill Bowman (Watkins  BA Jurisprudence)
Philippa Bridge (Barrett  BA Modern History)
Elizabeth Collas (Taylor  BA Geography)
Marise Cremona (  BA Jurisprudence)
Sue Dixson (  BA Modern Languages (FRE and GER))
Lepel Kornicka (Phipps  BA English)
Enid Michael (  BA Physiological Sciences)
Sally Patmore (Wiseman  BA Biochemistry)
Patricia Pipe (Davis  BA Jurisprudence)
Liz Railton (Nisbet  BA Modern History)
June Raine (Harris  BA Physiological Sciences)
Pat Sellers (Burns  BA Chemistry)
Diana Traill (  BA Mathematics)
Trudy Watt (  BA Agriculture & Forest Sciences)
Hilary Winchester (Mutton  BA Geography)

1972
Laura Barnett (Weidenfeld  BA Oriental Studies)
Gillie Evans (  BA Physiological Sciences)
Eleanor Fuller (Breedon  BA Modern Languages (FRE and GER))
Gill Green (  BA Modern History)
Rosemary Hall (  BA Modern History)
Val James (Jacobs  BA Mathematics)
Jane Lethem (  BA Experimental Psychology)
Cathy Marriott (Long  BA Japanese)
Nicky Ormerod (Callander  BA Modern Languages (FRE and ITA))
Ruth Sillar (  BA English)
Bobbie Sunderland (Craven  BA Chemistry)
Louise Whitaker (  MSt Modern History)

1973
Naomi Aslet (Roth  BA English Language and Literature)
Eleanor Bowles (Marshall  UD Agriculture & Forest Sciences)
Jane Clarke (Morgan  BA Mathematics)
Ginny Covell (Hardman Lea  BA Modern Languages (FRE and ITA))
Celia de Borchgrave d’Altena (Ogden  BA Modern History)
Janey Fisher (Anstey  BA Modern History)
Jane Foster (Morris  BA Mathematics)
Penelope Gardner-Chloros (Chloros  BA English Language and Literature)
Barbara Habberjam (  BA Modern History & Russian)
Frances Horgan (Clegg  BA Modern Languages (FRE))
Anne Ireland (King  BA Literae Humaniores)
Elaine Kemp (Mooney  BA Chemistry)
Kathy Mead (Robson  BA Modern History & Russian)
Anne Morton (Phillips  BA Jurisprudence)
Elly Pearce (Hartwell  BA Mathematics)
Christine Pearson (Wilson  BA Agriculture & Forest Sciences)
Elizabeth Potter (  BA Modern History)
Janet Rogers (Ersts  BA Chemistry)
Susan Scholefield (  BA Literae Humaniores)
Gill Sharpe (Parkes  BA Metallurgy & Science of Mater)
Hazel Thomas (  BA Modern History)
Judith Unwin (  BA Philosophy, Politics and Economics)
Marian Ward (  BA Modern Languages (FRE))

1974
Penelope Bruce (  BA Modern History)
Teresa Clements (Moylan  BA Zoology)
Linda Garvin (Clews  BA Mathematics)
Clare Hatcher (Lawrence  BA Modern History)
Jane Jones (Davis  BA Modern History)
Rachel Kent (Paterson  BA English)
Lucinda Kowol (Moore  BA English)
Helen MacEwan (  BA Modern Languages (FRE and SPA))
Fiona Mather (Bell  BA Modern History)
Madeleine Melvin (  PGCe Educational Studies)
Susan Morris (  BA Modern History)
Bernadette Nelson (  BA Music)
Nicola Ralston (Thomas  BA Modern History)
Gail Sperrin (Kyle  BA Agriculture & Forest Sciences)
Elizabeth Theokritoff (de La Briere  BA Classics and Modern Languages)
Bridget Townsend (  BA Literae Humaniores)
Erica Wildgoose (Budgen  BA Zoology)

1975
Sue Allner (McCann  BA Modern Languages (FRE and ITA))
Susan Boardman-Weston (Robins  BA Mathematics)
Hilarie Chester (Jackson  BA Physics)
Nicola Denham (  BA Psychology, Philosophy and Physiology)
Sarah Elliott (Nicholls  BA Chemistry)
Jenny Geach (  BA Literae Humaniores)
Helen Glanville (Glanville-Wallis  BA Modern Languages (FRE and ITA))
Joanna Haxby (  BA Chemistry)
Mary-Jane Jeanes (Zwar  BA Chemistry)
Richenda Milton-Daws (Milton-Thompson  BA English)
Jane Nicholson (Wilkinson  PGCE – English (Oxford))
Sarah Parish (Williams  BA Biochemistry)
Jo Pearson (Lane  BA Physics)
Lizzy Porter (Hubbard  BA Modern Languages (FRE and GER))
Carolyn Regan (  BA Modern Languages (FRE and SPA))
Linda Scott (McCourt  BA Human Sciences)
Fiona Sewell (Torrington  BA Modern History)
Sian Skerratt-Williams (Williams  BA Modern History)
Ann Stephenson-Wright (Wright  BA Chemistry)

1976
Rachel Bertenshaw (Walton  BA French & German)
Fin Gowers (Clarke  BA Modern Languages (FRE and GER))
Jane Gravells (Schroder  BA French & German)
Lucy Hodgson (Derx  BA Modern Languages (FRE and ITA))
Ruth Mayes (Coggan  BA Mathematics)
Ellen McAdam (  DPhil Unknown Course)
Rosie Oliver (Rogers  BA Mathematics)
Philippa Schofield (Cash  BA Modern Languages (FRE and GER))
Jane Trewhella (Carpenter  BA Modern History & Languages)
Dominique Vaughan Williams (  BA Modern Languages (FRE and SPA))
Susan West (  BA Chemistry)

1977
Caroline Alexander (  BA Jurisprudence)
Sheila Bulpett (Thomson  BA Chemistry)
Cortina Butler (  BA Psychology, Philosophy and Physiology)
Elaine Clements (Burnham  BA Jurisprudence)
Katherine Coates (Cooke  BA Jurisprudence)
Rachel Coates (Lucas  BA Literae Humaniores)
Emily Driver (  BA Modern Languages (RUS))
Cindy Gallop (  BA English Language and Literature)
Gill Hunt (Bryson  BA Chemistry)
Hilary Manning (  BA Modern History)
Lesley Morris (Gregory  BA Jurisprudence)
Helen Roberts (  BA Philosophy, Politics and Economics)
Margaret Robertson (  BA Jurisprudence)
Felicity Sisley (Williams  BA English Language and Literature)
Kati Whitaker (  BA Philosophy, Politics and Economics)
Sarah Whitley (  BA Experimental Psychology)
Martha Wright (  BA Jurisprudence)

1978
Joanne Alston (  BA Philosophy, Politics and Economics)
Elisabeth Ancrum (  BA Philosophy, Politics and Economics)
Kim Anderson (  BA French & Italian)
Pauline Ashall (  BA Jurisprudence)
Jackie Bell (Walters  BA Modern Languages (FRE and GER))
Liz Brockmann (Madell  BA Modern Languages (FRE))
Virginia Brooke (Brember  DPhil Clinical Medicine)
Lil Clarke (  BA Modern Languages (FRE and GER))
Katrina Crossley (Clapham  BA Jurisprudence)
Val Davies (Miller  BA Chemistry)
Pia de Richemont (  BA History and Modern Languages (POR))
Jane Doorly (Hargreaves  DPhil Mathematics)
Anna Economides (  BA Modern Languages (FRE and ITA))
Fiona Freckleton (  BA Mathematics)
Ruth Hazel (Grieves  BA Chemistry)
Jeannette Jennings (Rankin  BA Modern Languages (FRE and GER))
Elisabeth Jones (  BA Modern Languages (FRE and GER))
Anne Lancaster (Barrett  BA Chemistry)
Sian Lloyd Jones (Jones  BA Modern Languages (FRE and SPA))
Jill Longmate (  BA Modern History)
Christina Munday (Hewitt  BA Modern History)
Carole Perry (Fairbairn  BA Chemistry)
Jane Robinson (  BA English Language and Literature)
Alison Sloan (Goodall  BA Classics and Modern Languages)
Diane Smith (Lightowler  BA Chemistry)
Catherine Steers (Francey  BA Chemistry)
Karen Twining Fooks (Twining  BA English Language and Literature)
Jo Walshe (  BA Chemistry)
Clare Whittaker (Potter  BA Modern History)

1979
Katie Baker (Green  BA Agriculture & Forest Sciences)
Alexa Beale (Little  BA Jurisprudence)
Dona Cady (Millheim  DPhil Archaeology (Continuing Education))
Penny Chapman (  BA Modern History)
Claudine Dauphin (  )
Carey Dickinson (Hingston  BA Modern History)
Judith Dingle (Martin  BA Chemistry)
Hilary Glenny (Worker  BA English Language and Literature)
Emma Godfrey (Godfrey-Isaacs  BA Philosophy, Politics and Economics)
Jennifer Gough (Schaps  BA Modern Languages (FRE and GER))
Fiona Green (Glowrey  BA Modern History)
Alison Hindell (  BA English Language and Literature)
Katherine Innes Ker (Jones  BA Chemistry)
Susan Kay (  BA Mathematics)
Mary Kirk (  BA Modern History)
Kate Lesseps (Lay  BA Physiological Sciences)
Christine Mason (  MSc Applied Social Science)
Joy Morris (Lecky-Thompson  BA Physics)
Christina Morton (  BA Philosophy, Politics and Economics)
Kate Murray (Spooner  BA English Language and Literature)
Rachel Parker (Nicholls  BA Modern History & Languages)
Margaret Robertson (  BA Jurisprudence)
Mary Rodd (  UD Unknown Course)
Georgina Rose (Benson  BA Arabic)
Katherine Ryan (Millett  BA Zoology)
Sybella Stanley (  BA Ancient and Modern History)
Deborah Taylor (  BA Jurisprudence)
Lucinda Terry (Bell  BA English Language and Literature)
Kitty Turley (Parham  BA English)
Elizabeth Waggott (Webster  BA Physics)
Clare Wardle (  BA Jurisprudence)
Jacqueline Watts (  BA English Language and Literature)
Karen Willis (Harley  BA Chemistry)